zadziałaj dla siebie

Sport to zdrowie!

Dlaczego powszechnie mówi się, że sport to zdrowie? Cóż to oznacza? Czy to znaczy, że jeśli będziemy aktywni, to zawsze będziemy zdrowi? Czy sport to lek na choroby cywilizacyjne?

  
     

   

Bez ruchu nie ma zdrowia?

Nie wiem, czy sport to lek na wszystkie dolegliwości świata. Prawdopodobnie tak nie jest. Jedno jest jednak pewne: nie można być zdrowym będąc mało aktywnym.

Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i pośrednio zapobiega powstawaniu niektórych chorób.

Człowiek jest stworzony do ruchu,
a nie do prowadzenia osiadłego trybu życia

 

Jakże wielu z nas jeszcze woli jeździć wszędzie samochodem niż chodzić pieszo. Są tacy, którzy wręcz uważają, że to lepiej wygląda, jak podjeżdża się do firmy czy biura eleganckim autem niż podąża na piechotę. Osobiście jestem innego zdania. Sądzę i jednocześnie mam nadzieję, że odchodzimy już od patrzenia na to w taki sposób. Na telefony komórkowe nikt dziś nie zwraca uwagi, bo niemal każdy je ma. Tak samo większość z nas posiada samochód, więc naprawdę nie ma się czym chwalić.

Ważne jest, by uświadomić sobie, jak wiele daje człowiekowi aktywność fizyczna. Jako, że słowo „wiele” jest dość ogólne, poniżej wymienię główne zalety uprawiania sportu.

Korzyści z umiarkowanej aktywności fizycznej dotyczą nie tylko aspektu zdrowotnego, ale i życia społecznego czy rozrywki. Sport pełni ponadto funkcję wychowawczą (głównie w okresie dzieciństwa i dojrzewania). Jako, że poruszam tu przede wszystkim tematykę zdrowotną, skupię się na tym pierwszym obszarze. Co więc zyskujemy?

• zwiększoną wydolność (u dorosłego człowieka serce bije z częstotliwością 70-80 ud/min, u osób aktywnych zaś dużo wolniej)

• prostą szczupłą sylwetkę, energiczny i sprężysty chód, brak objawów zmęczenia przy pracy fizycznej

• zwiększenie siły, szybkości i wytrzymałości

• przyspieszenie wzrastania kości, zapobieganie wadom postawy i przeciwdziałanie osteoporozie

• zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, nadciśnienia, cukrzycy i otyłości

• wzmocnienie odporności psychicznej oraz sprawności intelektualnej

• poprzez regularne uprawianie sportu następuje rozrost serca i zwiększa się zdolność do przepompowywania krwi (wzrost czerwonych krwinek)

Nie szarżuj od razu

Mało? Sądzę, że to w pełni wystarczające powody do tego, by podnieść się z fotela i wyjść z domu. Nie trzeba od razu zapisywać się na tenis czy grupowe zajęcia fitness. Ważne, by najzwyczajniej w świecie pospacerować (dotyczy to przede wszystkim osób z nadwagą, które nigdy się nie ruszały i ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, a jeśli istnieją przeciwwskazania do spacerów, można zapisać się na basen lub zacząć jeździć na rowerze). Proszę mi wierzyć, że już samo to wiele daje.


Owszem, z czasem, kiedy organizm przyzwyczai się do regularnych spacerów, warto skorzystać z tego, co proponują trenerzy i instruktorzy, bowiem jeśli mówimy o sukcesywnym traceniu zbędnych kilogramów oraz znacznej poprawie kondycji, spacery zdają egzamin na ogół tylko na początku tej „przygody”. Później warto poznać zalety innego rodzaju ruchu, po to, by odnieść nowe, większe korzyści dla zdrowia i sylwetki. Przypominam – jak zawsze - że w parze z aktywnością fizyczną musi iść właściwe odżywianie. Wówczas na pewno osiągniemy sukces.

Rower w mieście – cieszmy się i korzystajmy
z okazji

 

Na Zachodzie i na szczęście już u nas w Polsce, rośnie tendencja do pokonywania trasy do pracy rowerem. I to bardzo dobrze rokuje na przyszłość. W Paryżu na przykład, tamtejsze władze wraz z firmą transportową zapoczątkowały program Vélib. Udostępnia on turystom i mieszkańcom miasta ponad 750 samoobsługowych punktów, w których można wypożyczać rowery. Największą zaletą systemu jest brak obowiązku oddania pojazdu w tym samym miejscu, w którym został wypożyczony. Tak, więc wybierając się do miasta, np. na zakupy nie trzeba się martwić o powrót.

Nie musimy jednak daleko szukać, bo przecież w naszym kraju mamy już taką możliwość. Oczywiście nie jest to jeszcze na tak szeroką skalę, ale wszystko z czasem. Ważna jest świadomość tego, co zdrowiu służy i co mu szkodzi.  Przejście z auta na rower to nie tylko dobra zabawa (jeżdżę na rowerze i wiem, co daje mi i moim znajomym ten sport), zapobieganie nadwadze i wielu chorobom, lecz również dobry uczynek dla środowiska naturalnego. Ruch samochodowy emituje zanieczyszczenia powietrza oraz powoduje uciążliwy hałas, który wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Żalimy się często, że oddychamy zatrutym powietrzem, że żywność jest przesiąknięta chemią itd. Lubimy sobie ponarzekać, ale jak przychodzi nam z czegoś zrezygnować, włożyć z coś więcej pracy, nadal robimy swoje. Postęp technologiczny to, jak widać, nie tylko same korzyści. Można jednak pewne rzeczy naprawiać, do innych nie dopuszczać. Nie bójmy się więc ruchu, a w przyszłości nie będziemy musieli spędzać swojego cennego czasu w kolejkach do przychodni i aptek.

 

Ewelina Wieczorek

http://dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/?Itemid=26

http://epicentrumzdrowia.pl