zadziałaj dla siebie

Bigoreksja - kolejny efekt kultu ciała?

Człowiek jest istotą niezwykle skłonną do nałogów. W zasadzie jakby nie spojrzeć, większość z nas jest od czegoś uzależniona – nikotyna, alkohol, zakupy, Internet, TV, praca, hazard, gry komputerowe, seks, słodycze, cola (tak! cola uzależnia!), leki, narkotyki… jest tego z pewnością dużo więcej. Pewne rzeczy (działania, zachowania) stają się naszą obsesją. I tak bywa coraz częściej w przypadku osiągnięcia idealnego ciała...

 

 

 

Jesteśmy często tak bardzo zdeterminowani, by spełnić ustalone przez media czy projektantów mody kryteria dotyczące urody, figury i masy ciała, że robimy wszystko, by to osiągnąć. Dążymy do tego już nie tylko przez ciągłe odchudzanie się, głodówki (wpadając nierzadko w anoreksję lub bulimię), ale również przez sport, a konkretniej – intensywne ćwiczenia na siłowni.

 

Kult ciała

 

W dzisiejszych czasach uroda, młodość, zdrowie, szczupła sylwetka zaczęły decydować w dużej mierze o tym, czy zdobędziemy dobrą pracę, awans, zrobimy karierę np. w show-biznesie, będziemy lubiani, czy wejdziemy w udany związek partnerski. Z tego powodu zaczynamy wpadać w obsesję na punkcie swojego wizerunku. Szukamy metod na to, by być piękniejszym.


Atrakcyjna kobieta to przede wszystkim kobieta młoda, zgrabna, inteligentna, mądra i do tego bogata. Przystojny mężczyzna zaś ma być do tego jeszcze dobrze zbudowany i wysportowany. Bezkrytyczne poddanie się wpływom mediów, powoduje przesadne dążenie do pożądanego ideału. Większość osób się odchudza, siłownie i kluby fitness pękają w szwach, salony kosmetyczne i fryzjerskie mają pełne ręce roboty. Nie popadajmy jednak w skrajności – nie ma nic złego w odwiedzaniu kosmetyczki, fryzjerki, dietetyka czy klubu fitness. Wręcz przeciwnie, dobrze, że dbamy o sobie, ale wszystko zależy od tego, co chcemy zyskać i po co to robimy.

 

Obsesja na punkcie… siłowni

 

W przeciwieństwie do anoreksji czy bulimii, wydawałoby się, że bigoreksja to korzystny aspekt zdrowego stylu życia. Trening ze sztangą czy na maszynach to dobry sposób na poprawę kondycji czy zrelaksowanie się po dniu ciężkiej pracy. Niestety coraz więcej mężczyzn notorycznie (obsesyjnie) sprawdza efekty swoich treningów, dokonując pomiaru obwodów poszczególnych części ciała. Pod tym kryje się już niestety poważne zaburzenie psychiczne.


Termin „bigoreksja” został użyty po raz pierwszy w 1997 roku przez dr Harrisona Pope`a - psychiatry z Belmont, na określenie obsesji na punkcie umięśnionego ciała. Obsesja ta powoduje uzależnienie. Symptomy tej choroby można łatwo zauważyć na siłowni, kiedy to nawet mocno zbudowani mężczyźni, patrząc na swą muskulaturę w lustrze stwierdzają, że są za chudzi. W efekcie ćwiczą coraz bardziej intensywnie.


Podłoże psychiczne anoreksji i bigoreksji jest identyczne - brak akceptacji własnego ciała oraz jego zniekształcony obraz. Bigorektycy zbyt mocno koncentrują się na swoim wyglądzie, ćwiczeniach i niskotłuszczowej diecie. W przeciwieństwie do bulimików czy anorektyków zależy im na rozbudowywaniu masy mięśniowej.


Najgorsze jest jednak to, że chorzy, będąc niezadowoleni z efektów ćwiczeń, sięgają po niszczące organizm sterydy i zażywają je pomimo licznych skutków ubocznych. Cierpi na tym ich życie towarzyskie, rodzinne (czasem i zawodowe), gdyż funkcjonują od treningu do treningu. Gdy inne czynności zaczynają kolidować z planem treningu lub ściśle określonymi planami żywieniowymi, po prostu z nich rezygnują.

 

Pomoc dla bigorektyków

 

Bigoreksję leczy się tak, jak anoreksję - poprzez psychoterapię. Dzięki niej zmienia się sposób myślenia o własnym ciele. Niestety, chorzy często nie widzą problemu, a samo przyznanie się do zaburzeń psychicznych nie pasuje do ich wizerunku.


Ruch sprawia, że organizm ludzki lepiej funkcjonuje. Aktywność fizyczna chroni przed chorobami i przedwczesnym starzeniem się organizmu, poprawia się również kondycja i sylwetka. Problem zaczyna się jednak, gdy celem trenowania jest silna presja bycia atrakcyjnym. Trzeba umieć dostrzec tę granicę i jej nie przekraczać.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie