zadziałaj dla siebie

Korzyści i wady uprawiania sportu

Nie można być zdrowym bez ruchu. Nie ma takiej możliwości! Człowiek jest stworzony do ruchu, a nie do prowadzenia osiadłego trybu życia. My dziś niestety wolimy jeździć autem niż chodzić pieszo. Niektórzy wręcz uważają, że to lepiej wygląda, jak podjeżdża się do firmy czy biura eleganckim samochodem niż podąża na piechotę...

Korzyści z uprawiania sportu


Ja jestem innego zdania. Nikt już na to tak nie patrzy – na telefony komórkowe też już dziś nie zwracamy uwagi, bo każdy je ma. Niemal wszyscy mamy też samochody. Na Zachodzie rośnie tendencja do pokonywania trasy do pracy pieszo lub rowerem. I to bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Jakie szczególne zalety ma uprawianie sportu?

Korzyści z aktywności fizycznej dotyczą 3 obszarów naszego życia: zdrowie, życie społeczne, rozrywka. My oczywiście skupimy się na tej pierwszej, czyli zdrowotne:

- zwiększona wydolność (u dorosłego człowieka serce bije z częstotliwością 70-80 ud/min, z u sportowca około 50).

- poprzez regularne uprawianie sportu następuje rozrost serca i zwiększa się zdolność do przepompowywania krwi (wzrost czerwonych krwinek). Mowa oczywiście o umiarkowanym wysiłku fizycznego.

- prosta szczupła sylwetka, energiczny i sprężysty chód, brak objawów zmęczenia przy pracy fizycznej.

- zwiększenie siły, szybkości i wytrzymałości.

- przyspieszenie wzrastania kości, zapobieganie wadom postawy i przeciwdziałanie osteoporozie.

- zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej, nadciśnienia, żylaków, cukrzycy i otyłości.

- wzmocnienie odporności psychicznej oraz sprawności intelektualnej.

Czy sport może mieć wady?

Owszem, może. Ale tylko wtedy, kiedy jest to sport wyczynowy – czyli np. taki, jaki uprawiałam niedawno chociażby ja. Oczywiście można doświadczać negatywnych skutków, ale nie koniecznie. Do wad zw. ze zdrowiem bowiem zaliczamy: kontuzje, złamania, wypadki, upadki, płaskostopie. Inny rodzaj wad to syndrom wypalenia - szereg zjawisk psychologicznych, związanych z długotrwałym stresem, na jaki są narażeni zawodnicy wyczynowi.


Problemem jest też doping wydolnościowy - sztuczne podnoszenie sprawności fizycznej zawodnika na drodze fizycznej, biologicznej lub fizykochemicznej. Jest to szeroki temat, o którym nie będę dziś mówić. Należy podkreślić raz jeszcze, że sport może mieć wady tylko wtedy, kiedy jest uprawiany wyczynowo lub wtedy, kiedy trening jest przeprowadzony nieprawidłowo. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportu (zwłaszcza dotyczy to dzieci), warto zasięgnąć porady instruktora bądź trenera od konkretnej dyscypliny. To są osoby poruszające się w temacie, znające specyfikę danej dyscypliny sportowej, które udzielą pomocnych rad i wskazówek.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie