zadziałaj dla siebie

Jogging – czy warto?

Bieganie może uprawiać każdy, niezależnie od kondycji, wieku czy typu sylwetki. Jest to forma aktywności fizycznej, która bardzo skutecznie zapobiega chorobom układu krążenia, poprawia wentylacje płuc, jest skutecznym środkiem antystresowym, pozwala spalić zbędny tłuszcz, a do tego nie wymaga szczególnych nakładów finansowych.

Jogging metodą na dobrą kondycję


Dobre buty to podstawa


W zasadzie to biegacz potrzebuje jedynie wygodnych butów. I na tym nie warto oszczędzać, bowiem wygoda stóp jest najważniejsza. Kupując obuwie markowej firmy zapłacimy sporo, lecz buty będą nam służyły przez długi czas.


Jeśli już mowa o ubraniu, trzeba zwrócić uwagę na to, by koszulka odprowadzała wilgoć na zewnątrz, a w mroźniejsze dni chroniła przed chłodem. Polecane są stroje wykonane ze sztucznych włókien poliestrowych i polipropylenowych.


Decydując się na uprawienie joggingu potrzebujemy oprócz odpowiedniego stroju i butów – odpowiedniego terenu. Najlepiej, jeśli byłaby to ubita leśna ścieżka lub park. Jeśli mimo to nie mamy w pobliżu takiego podłoża, pozostaje asfalt, który niesie co prawda pewne ryzyko urazów i kontuzji, ale moim zdaniem lepsze to niż nic.

Trenuj metodą małych kroczków


Najważniejszą zasadą na początku przygody z bieganiem jest stopniowanie treningów oraz rozsądek. Dzięki temu nie zniechęcimy się już na samym wstępie. Jak w każdej dyscyplinie sportu na początku konieczne jest powolne przyzwyczajanie organizmu do wysiłku. Nie warto trenować od razu w szybkim tempie, z dużą częstotliwością i intensywnością, bo zaowocuje to bólem mięśni, zmęczeniem organizmu i tym samym znudzeniem, które doprowadzi do zaprzestania treningów w ogóle. Sugeruję zatem zacząć od marszobiegów, które polegają na treningach łączących w sobie marsz z biegiem, stopniowym skracaniu czasu marszu i wydłużaniu czasu biegu, aż do momentu, gdy będziemy w stanie pokonać cały przewidziany dystans biegnąc.


Przed rozpoczęciem realizacji takiego planu treningowego, dobrze byłoby poświęcić tydzień na szybkie spacery, które przygotują ciało do podjęcia wysiłku o większej intensywności.
Jak przed każdym wysiłkiem, tak i w tym przypadku potrzebna jest rozgrzewka, która ma na celu rozgrzać ciało i przygotować do wysiłku. Należy pamiętać, by rozgrzać przede wszystkim te mięśnie, które będą najbardziej pracowały podczas ćwiczeń.


Nie zapominaj o stretchingu


Po każdym treningu należałoby rozciągnąć mięśnie – zakończenie ćwiczeń to najlepszy moment dla rozciągania mięśni, które są rozgrzane i wydłużone, a tym samym podatne na uelastycznianie.


Istotne podczas wysiłku jest również uzupełnianie węglowodanów i wody. Pogoda, dystans i intensywność wysiłku zwiększają zapotrzebowanie na płyny i sole mineralne. W czasie krótkich biegów i w upale, najlepszym napojem jest woda. Gdy jednak dystans przekracza 10 km, powinno się pić również napoje sportowe, które uzupełnią zużyte węglowodany, płyny i minerały.


Odpowiadając na powyższe pytanie - czy warto? – odpowiadam: oczywiście, że warto! Jogging oprócz zalet, które wymieniłam na wstępie, ma jeszcze wiele innych, a jedną z nich jest niewątpliwie kontakt z przyrodą. W codziennym życiu, kiedy pracujemy, wykonujemy setki obowiązków, spędzamy czas w okolicach ruchliwych ulic, wśród hałasu, rzadko mamy możliwość spędzenia czasu w nieco bardziej czystym środowisku. A lasy, parki, polne ścieżki to z pewnością zdrowsza alternatywa dla miejskiego zgiełku.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie