zadziałaj dla siebie

Dlaczego wciąż nie chudniesz?

                                               

W artykule pt. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? poruszyłam temat związany z realizowaniem własnych celów, spełnianiu swoich marzeń, postanowień. Wskazałam na fakt, iż zawsze na początek należy ustalić życiowe priorytety, następnie SPISAĆ NA KARTCE swoje cele, marzenia oraz metody ich realizacji – czyli sporządzić konkretny plan działania.
Ponadto trzeba koniecznie uwzględnić przeszkody – kryzysy oraz niedogodności, jakie mogą pojawić się na drodze do sukcesu...

Fot. Shutterstock

 

W tym miejscu zaś pomówmy o praktyce. Wiesz już bowiem, co powinieneś konkretnie zrobić (teoria). I to są fundamenty, na których będziesz opierał dalsze kroki. Są one niezbędne, ale niestety od samego snucia planów nic się nie wydarzy. Kolejnym krokiem będzie więc DZIAŁANIE. I to działanie ostatecznie zdecyduje o tym, czy osiągniesz cel, czy nie.

 

Kilka lat temu zastanawiałam się dość często, jak to jest, że człowiek mając w ręku np. opracowaną dietę albo plan ćwiczeń, zaczyna się do nich stosować i nagle wszystko bierze w łeb…

Głowiłam się, dlaczego tak się dzieje, że człowiek zaczyna ćwiczyć, by po kilku tygodniach znowu systematycznie siedział w fotelu skacząc po kanałach i mieć treningi w nosie…

I myślałam również o innych rzeczach, na przykład o tym, jak to jest możliwe, by chcąc schudnąć i planując sobie jakieś konkretne działania w tym kierunku – nie realizować ich wcale…


Oczywiście nie znalazłam odpowiedzi na te pytania, dopóki nie zaczęłam pracować tak jak obecnie, mając częsty kontakt z ludźmi – na wykładach, które prowadzę, z osobami, które przychodzą do mojej poradni oraz z tymi, które ćwiczą w CYKLOMANII. Po wielu rozmowach, obserwacjach, doświadczeniach mogę już powiedzieć, że WIEM! Znam już odpowiedzi na pytania, które sobie wtedy stawiałam.

 

Nie dieta, tylko kartka i długopis

 

Nie bez powodu powiedziałam Tobie w poprzednim artykule, że najpilniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, by się udało cokolwiek zdziałać, jest SPORZĄDZENIE (ZAPISANIE) PLANU.


Plan ma pomóc nakreślić Ci priorytety, marzenia, cele, działania, przeszkody oraz wszelkie dalsze kroki.

Z doświadczenia wiem, że ludzie, którzy to robią, szybciej osiągają sukces. Czytanie o dietach i innych kwestiach to są już szczegóły, od których wcale się nie zaczyna zmiany żywienia. Zmianę żywienia zaczyna się od tych wszystkich rzeczy, o których napisałam wyżej oraz w poprzednim artykule.

 

A teraz cofnij się wstecz

 

Może zastanawiasz się teraz, a co to ma do rzeczy? Jak można schudnąć bądź poprawić zdrowie nie czytając o dietach, nie wiedząc, co powinno się jeść, tylko spisując jakieś cele i plany działania na kartce? Przecież to tylko jakieś zapiski…

A no i tu muszę rozwiać Twą niepewność (nie chcę oczywiście uogólniać, gdyż na pewno istnieją osoby, które schudły zabierając się od razu za dietę i ćwiczenia, nie robiąc w głowie porządków. Jednak uwierz mi, że takich jednostek jest względnie mało).


Zamknij teraz oczy, cofnij się wstecz i przypomnij sobie, jak było do tej pory z Twoimi zmianami żywienia, planami związanymi z uprawianiem sportu. Czy nie było tak, że każda dieta kończyła się w podobny sposób? Czy nie ulegałeś słabościom, zachciankom, mimo, że przyrzekałeś sobie nie objadać się więcej? Czy sukcesywnie ćwiczyłeś nie poddając się lenistwu? Czy robiłeś wszystko, by polubić treningi i aby stały się one nieodłącznym elementem Twojego życia, tak jak powinno przecież być? No i czy w efekcie osiągnąłeś swój cel – czy schudłeś trwale bez uszczerbku na zdrowiu, bez głodowania i ciągłego zdenerwowania, że inni mogą jeść, a Ty nie możesz?

Podejrzewam, że odpowiedzi na wszystkie zadane sobie pytania nie koniecznie są takie pozytywne… A czy wiesz skąd to się bierze?


Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Ci się nie udało? Dlaczego nadal masz nadwagę, dlaczego stan zdrowia zamiast się polepszać zdaje się pogarszać? Skąd wynika Twoja niechęć do ćwiczeń, brak motywacji do zapisania się na jakiś ruch? No i dlaczego sięgasz znowu po dietę (od znajomej, z Internetu, z gazety), która Ci przecież nigdy nie pomogła?

 

Nie musisz uczyć się tylko na błędach! 

 

Jest takie powiedzenie, że człowiek uczy się na błędach. I tak się zdarza. Nieraz warto się sparzyć, bo wówczas jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie i wiemy, że trzeba tym razem inaczej. Jednak ja obserwując niektóre osoby chcące schudnąć (zwłaszcza Panie), dochodzę do wniosku, że ona „parzą się” całe życie i jakoś nie przychodzi im do głowy, by się na błędach uczyć, gdyż one stale błądzą. Nie szukają innych rozwiązań, tylko cały czas postępują dokładnie według starych, nieskutecznych schematów. Na szczęście nie wszyscy tak postępują, ale wielu z nas niestety nadal to robi.


Jeśli dziecko dotknęło gorącego żelazka, to można śmiało założyć, że nigdy więcej świadomie tego nie zrobi, gdyż sprawiło mu to ból. A kobiety? Lubią się zadręczać, sprawiać sobie ból, bo przecież zdenerwowanie, stres, frustracja, głód, to co innego, jak nie ból?

I dalej to samo, dieta dietę pogania, po pracy (siedzącej!) do domu i w fotelik, do tego jakieś pestki, orzeszki…

Sprzątanie i gotowanie to nie jest aktywność sportowa. To owszem, jest aktywność życiowa, ale ta codzienna, której nie można nazywać sportem.

Przypomnijmy sobie, że sport jest to działanie celowe, wykonywane poza pracą i nauką, dla przyjemności. A sprzątanie i gotowanie bardzo wiele kobiet nie kwalifikuje przecież do życiowych przyjemności, tylko raczej do kategorii: konieczne, pilne.

 

Korzystaj ze swoich doświadczeń 

 

Wiesz już zatem, co mam na myśli. Żeby wszystko było jasne, to sprecyzuję, iż aby osiągać sukcesy, nie ważne, czy to w odchudzaniu, czy w poprawie zdrowia, czy w sporcie, czy w życiu zawodowym, zawsze wypada cofnąć się wstecz, aby wyciągnąć wnioski z wcześniejszych porażek.
Jeśli za każdym razem będziesz tego dokonywał, to istnieje szansa, że nie dopuścisz do powielania błędów, tylko pójdziesz krok do przodu, a nie krok w tył.


Nie chwytaj za nową absurdalną dietę, tylko oceń realnie swoją sytuację, sporządź plan, a potem zapisz się na zajęcia sportowe, opracuj zdrowy jadłospis i krok po kroku wykonuj swój plan.

Tylko wtedy praktyka może sprawić Ci radość, gdyż będzie ona wynikała z Twoich mądrych założeń, a nie chwilowych podrywów, powielania w nieskończoność tych samych błędów, z wiary w nierealne obietnice. Sukces i zadowolenie z dochodzenia do niego masz wówczas gwarantowane! A ja - tego sukcesu, okupionego radosną pracą bez stresów i absurdu – z całego serca Tobie życzę.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie