zadziałaj dla siebie

Chcę przytyć! Zastanów się dobrze, zanim podejmiesz kroki

                                            
Zdecydowana większość ludzi się odchudza. Są jednak wśród nas i tacy, którzy chcieliby przytyć. I dla tych drugich stanowi to niekiedy tak duży problem, jak nadwaga dla tych pierwszych.

 
Czy są sposoby na to, by przybrać na wadze?


Wydawałoby się, że odpowiedź jest banalna – wystarczy się objadać! I tyle. Skoro większość ludzi tyle na skutek dostarczania zbyt dużej ilości pożywienia, to dlaczego Ci bardzo szczupli nie mogą w taki sam sposób przytyć? Dziwne prawda?

No niestety jak widać różnimy się między sobą. Różnymi się nie tylko budową ciała, ale mamy również inne skłonności dziedziczne czy uwarunkowania genetyczne. I od tych właśnie uwarunkowań bardzo często zależy to, jak wyglądamy i jak będziemy wyglądali za kilka lat. Osoba z masywną budową ciała, z grubą kością, z tendencją do umięśnienia się, w której w rodzinie przeważają takie właśnie osoby, nigdy nie będzie filigranowym człowiekiem. Trzeba to zaakceptować i się z tym pogodzić.

Owszem, czasem można genetykę przechytrzyć, ale nie koniecznie. O tym mówi nam choćby walka kobiet z żylakami kończyn dolnych. Wiele kobiet bez względu na to, jaki styl życia prowadzi będzie miała żylaki, jeśli ma do nich skłonność na skutek odziedziczenia po mamie, ojcu czy babci. Znam wiele takich osób, które wklepują sobie żele, łykają tabletki zwężające ściany żył, uprawiają sport, chodzą na basen, robią sobie chłodne okłady na łydki itp. i ...wychodzą im kolejne żylaki. A zatem jak widać, nie w każdym przypadku przechytrzymy genetykę i dziedziczenie.

I tak samo jest z naszą budową i masą ciała. Znam chłopców i dziewczęta w różnym wieku, którzy są bardzo szczupli mimo dostarczania organizmom sporej ilości pożywienia. Owszem, niektórzy z nich są może mało systematyczni w tym odżywianiu, ale jedzą sporo mimo wszystko.

 

Tyć na siłę, by potem...
przejść na dietę odchudzającą

Do mojej poradni trafiają również osoby chcące przytyć. Na początku zawsze pytam, co jest powodem tej chęci, dlaczego zależy im na przybraniu na wadze. Najczęściej powód to opinia innych na ich temat, że są za chudzi, że wyglądają jak anorektycy, że pewnie nic nie jedzą itd. Zauważmy, że dziś ludzie mówią nam, jak mamy wyglądać. Nie my o tym decydujemy, lecz inni.


Osobiście uważam, że nic na siłę. Powiem więcej, uwierz mi, że tak naprawdę można przytyć po kilku miesiącach czy latach, lecz bardzo często efekty tego objadania się są potem opłakane. Organizm przyzwyczaja się do pewnego trybu życia. Później trudno jest go odzwyczaić od niektórych przyzwyczajeń i nawyków. Tak samo jest z jedzeniem. Znam przypadki, i wcale nie rzadkie u osób, które miały tak wielkie parcie na przybranie na wadze, że się w tym pogubiły. Teraz są na dietach odchudzających! Nigdy nie można być pewnym, jak organizm zareaguje na pewne praktyki, które się stosuje.


Dlatego jako doradca żywieniowy uważam, że nie powinno się przejadać tylko po to, by przytyć. Jeśli osoba jest zdrowa, czuje się dobrze, nie choruje, a jedynym jej problemem jest zbyt niska masa ciała, to może należałoby się z tym pogodzić, a nawet cieszyć? Zauważmy, że zdecydowana większość z nas ma jednak problem z nadwagą, a nie niedowagą. Wielu z nas dałoby wiele, by schudnąć. Zazdrościmy chudzielcom ich szczupłych sylwetek. Dlatego jeśli ktoś z Was jest naturalnie szczupły, to jest to raczej powód do szczęścia. I może wielu z Was powie mi, że nie ma się z czego cieszyć, bo wyglądacie naprawdę  źle, to ja będę mimo wszystko obstawała po stronie zdrowia i dobrego samopoczucia. Sylwetka na drugim miejscu.


Objadanie się ma krótkie nogi...

Nie warto robić czegoś tylko dla bycia szczupłym, bo to może obrócić się przeciwko człowiekowi. Jeśli dieta jest zbyt drastyczna, wówczas pojawią się prędzej czy później problemy zdrowotne. I odwrotnie – gdy ktoś jest zbyt szczupły i zaczyna się objadać, również musi się liczyć z tym, że organizm zacznie niedomagać. Za dużo znajdzie się bowiem w nim toksyn, które wątroba musi usuwać. Trzustka będzie szalała na skutek zbyt dużych dawek cukru, żołądek będzie stale trawił, a serce zostanie nadmiernie obciążone. Mogą pojawić się również problemy natury psychicznej – depresje, ociężałość, zaburzenia koncentracji, ospałość, kłopoty ze snem.

Zatem każdy niech sam sobie odpowie na pytanie, czy warto dla tych kilku kilogramów ryzykować własne zdrowie, a w przyszłości nadwagę? Pamiętajmy, że może się zdarzyć, iż potem trudno będzie zapanować nad nadmiernym łaknieniem... Apetyt rośnie w miarę jedzenia. To wymowne powiedzenie.


Jeśli ktoś chce przybrać na wadze, ale nie koniecznie obrosnąć w tłuszcz, lecz w mięśnie, może spróbować zapisać się na siłownię lub ćwiczyć z obciążeniem w domu. Warto zgłosić się w tym celu do instruktorów od ćwiczeń siłowych, również firma EpiCentrum Zdrowia zajmuje się rozpisywaniem planów treningowych dla sportowców i osób chcących ćwiczyć na siłowni.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie