zadziałaj dla siebie

Inwestycja w zdrowie. To się opłaca!

To, co teraz napiszę, może wydać Ci się dość kontrowersyjne, ale postaraj się przemyśleć, czy nie jest tak, jak to przedstawiłam…


Zawsze zaskakiwało mnie zachowanie niektórych osób, kiedy mówili, że nie stać ich na zdrową żywność, lepsze witaminy, wykupienie karnetu do fitness klubu czy bardziej przyjazne środowisku kosmetyki. Dlaczego mnie to dziwiło? Ponieważ mieli wystarczająco duże fundusze na inne, mniej istotne sprawy, tj. używki, imprezy, ciuchy, kolejne buty, które już się nie mieszczą w szafie. Szczerze mówiąc do dnia dzisiejszego mnie to irytuje...


Owszem, ktoś powie: ich sprawa, może kierują się w życiu innymi priorytetami, może zdrowie nie jest dla nich cenną wartością, którą trzeba pielęgnować. Zgadzam się. Rzeczywiście, ładne ubrania są ważne. Rozrywka również. Jednak nie oszukujmy się i powiedzmy sobie głośno, że każdy człowiek powinien robić coś w kierunku utrzymania bądź poprawy swojego zdrowia, jeśli chce na tym świecie trochę pożyć. Chyba, że nie chce...


Dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek i stresów to bardzo ważne determinanty stanu zdrowia człowieka i długości jego życia. Genetyka i dziedziczenie są ważne, lecz nie jedyne w wywieraniu wpływu na nasze zdrowie. Przewagę ma styl życia. Dlatego tak ważne jest inwestowanie we własne zdrowie.

Inwestycja, która zapewni Ci niewyobrażalne zyski

Mądra inwestycja w zdrowie i szczupłe ciało to inwestycja, która nie niesie za sobą żadnego ryzyka. Takie inwestycje lubię! Nie muszę się martwić, że coś nie wyjdzie, że coś stracę, że wyrzucę pieniądze w błoto. Jest tylko jeden warunek: trzeba wiedzieć, w jakie metody dbania o to zdrowie i ciało inwestować. A tu rzeczywiście nietrudno dać się „nabić w butelkę”.

Nie bój się inwestować we własne zdrowie!

Pewien mędrzec napisał kiedyś takie słowa: ludzie nie są skłonni dać nawet złamanej złotówki za utrzymanie swojego zdrowia i szczupłego ciała, ale oddadzą całe złoto tego świata, by je odzyskać”. Odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty również do nich należysz?


Ludzie na ogół nie myślą o tym, co będzie za rok, dwa czy 15 lat. Żyją chwilą, nie przejmując się swoją dietą, aktywnością fizyczną, ani tym, że wypadałoby rzucić palenie, zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu, czy wyciszyć się wewnętrznie. Niestety to nie dobrze, bo w przyszłości przyjdzie im za to słono zapłacić.

Więcej tracimy na leki niż na zdrową dietę

Zauważ, że w momencie, kiedy zapadasz na grypę i przyjdzie Ci wybrać się do lekarza, który przepisze Ci kilka rodzajów leków, w aptece zostawiasz wcale nie małą sumkę. Niekiedy „mała”, to mało powiedziane.

Pomyśl teraz, ile muszą wydawać na lekarstwa ludzie starsi, coraz częściej również młodsi (po 40 roku życia), cierpiący na choroby dietozależne. Ich wydatek miesięczny na leki to naprawdę duża kwota, którą mogliby przecież wykorzystać w inny, zdecydowanie bardziej przyjemny dla siebie sposób. Muszą jednak tracić peiniądze na leki. A przecież są tacy ludzie, których emerytura wystarcza zaledwie na podstawowe opłaty i żywność. Skąd zatem wziąć fundusze na leki? To jest dopiero problem!

Działaj, póki masz na to szansę!

Można jednak nie dopuścić do takiej sytuacji poprzez właściwy styl życia: zdrową dietę, regularny wysiłek fizyczny, rzucenie palenia, zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, umiejętność zrelaksowania się, unikanie jak ognia diet-cud, które działają niezwykle wyniszczająco na organizm, unikanie niepotrzebnych suplementów i sztucznych witamin, które zamiast nam pomagać w rzeczywistości przyczyniają się do degradacji organizmu.

Na tę inwestycję nigdy nie jest za późno!

Nie chcę powiedzieć, że osoby chore, cierpiące na choroby cywilizacyjne (otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, nowotwory) nie mają drogi odwrotu od zaistniałej sytuacji. Oczywiście, że można się wyleczyć z wielu chorób! Trzeba jednak szybko działać i wziąć zdrowie we własne ręce.

Na zakończenie raz jeszcze podkreślę, ze zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, bo zapobieganie o niebo wolniej opróżnia nasze portfele niż późniejsze leczenie.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie