zadziałaj dla siebie

Dlaczego nie realizujemy swoich noworocznych postanowień?

                                          
Na przełomie każdego roku, dokonujesz pewnego rodzaju refleksji. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś coraz starszy, że czas goni i że trzeba go efektywniej wykorzystać. Myślisz o tym, co udało Ci się dokonać do tej pory, a czego jeszcze nie zrealizowałeś. Wtedy właśnie pojawiają się w Twojej głowie postanowienia. Chcesz wejść w Nowy Rok odmieniony i pełen nadziei na sukcesy.

 

Postanawiam, że…

 

Postanawiasz, że od Nowego Roku schudniesz, rzucisz palenie, nie będziesz się kłócił z kimś z rodziny czy znajomym, zaczniesz systematycznie uprawiać sport, zmniejszysz ilość pochłanianych słodyczy, będziesz efektywniej wykorzystywał swój czas, nauczysz się języka obcego. Takich postanowień mogą być setki.


Nie byłoby problemu, gdyby droga od momentu pojawienia się postanowienia do jego realizacji przebiegała bez przeszkód. Niestety na ogół wygląda to inaczej. Postanawiasz, że od jutra (od przyszłego miesiąca) wprowadzasz postanowienie w życie. Gdy pojawia się ta data, jesteś pełen zapału i ruszasz do działania. Po kilku dniach Twoja motywacja opada. Pojawiają się trudności, nieprzewidziane sytuacje i uświadamiasz sobie, że od jakiegoś czasu już nie realizujesz tych postanowień. Mówisz, że to zbyt trudne, że to nie ma sensu. I tym sposobem po roku wracasz do punktu wyjścia.

 

Nie cofaj się wstecz, tylko idź do przodu

 

Słyszałam kiedyś taki dowcip, kiedy to człowiek opowiadał o swoich postanowieniach i zapisywał je na kartce. W 2001 roku napisał, że postara się schudnąć do 80kg, w 2002, że schudnie do 90kg, w 2003 – schudnę do 100kg. W 2004 roku napisał, że stworzy realistyczne podejście do swojej wagi.

Niestety wielu ludzi ma tendencję do corocznego zaniżania swoich oczekiwań. Po pewnym czasie już nic im się nie chce.

Dlaczego tak jest, że coś chcemy osiągnąć, a okazuje się, że droga do realizacji jest tak trudna i skomplikowana?

 

Są 4 główne powody tego:

 

1. Za dużo postanowień na raz

Chcesz zmienić całe swoje życie w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Chcesz stać się całkiem innym człowiekiem w 1 noc. Wybierz sobie jedno, maksymalnie dwa postanowienia, które będziesz realizował.

 

2. Nierealne terminy

Postanawiasz, że schudniesz 10kg w ciągu miesiąca. Rozłóż to sobie na kilka miesięcy, wtedy osiągniesz swój cel. W innym wypadku czeka Cię porażka. Nawet jeśli byś schudł te 10kg w miesiąc, to po dwóch będziesz ważył zapewne 12 kg więcej…

 

3. Zbyt ambitne podejście

Obiecujesz sobie, że od jutra będziesz biegał codziennie i będziesz robił po 6km. Owszem jest to możliwe, ale jakim kosztem to się stanie? Zniechęcisz się na samym wstępie, bo będziesz miał niesamowite zakwasy (zwłaszcza, jeśli miałeś długą przerwę w uprawianiu sportu). Nie da się zrobić tego z dnia na dzień.

 

4. Niewłaściwe formułowanie swoich postanowień

Mówisz sobie, że będziesz lepszym człowiekiem, że będziesz się odchudzać itp. Pytanie tylko: jak chcesz tego dokonać? Jakie konkretnie działania podejmiesz, by to osiągnąć? Musisz konkretnie stawiać sobie cele, np. będę chudł 2kg miesięcznie, poprzez trening 3 razy w tygodniu i spożywanie kolacji do godziny 19:00. Oczywiście możesz wprowadzić inne zmiany. Spraw jednak, by te zmiany jednocześnie sprawiały Ci radość (zamiast biegać, możesz zapisać się na aerobik, jeśli bardziej Ci odpowiada).

 

Schemat procesu motywacyjnego

 

Aby pokazać Ci, jak wygląda droga od pojawienia się danej potrzeby do analizy swoich dokonać, przedstawię Ci schemat:

Potrzeba (bodziec) – Określenie celu – Zdobycie informacji na temat możliwości zrealizowania celu – Działanie (realizowanie założeń, postanowień) – Podtrzymywanie zachowań – Analiza osiągnięć

Jak widzisz droga ów wcale nie jest taka krótka. Ponadto, na każdym z tych etapów, czekać Cię mogą zagrożenia, trudności, problemy, które musisz przezwyciężyć, aby ów cel osiągnąć.

A zatem, albo się poświęcisz i w efekcie będziesz miał wielką satysfakcję oraz radość z własnych dokonań, albo poczekaj, aż zdasz sobie sprawę z faktu, że nie ma nic za darmo. Dopiero wtedy zaczniesz realizować swoje postanowienia.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie