zadziałaj dla siebie

SMART – ciekawa reguła postępowania w odchudzaniu

                           
Kiedy zaczynasz się odchudzać masz na ogół silną motywację. Głęboko wierzysz i czujesz, że tym razem Ci się uda. Wiele sobie obiecujesz. Oczywiście wszystko to jest ważne i dość sensowne. Problem zaczyna się jednak, gdy nie jesteś w stanie spełnić każdej danej sobie obietnicy i zmieniasz nastawienie z pozytywnego na negatywne. Pozostaje pytanie: dlaczego tak się dzieje?

 

Zapewne postawiłeś sobie nierealny cel (10kg w dwa tygodnie) i nieodpowiednie metody na jego osiągnięcie (dieta 1000kcal, codzienny intensywny trening). Najlepszym posunięciem byłoby więc zaplanowanie sobie krok po kroku strategii odchudzania, ocena jej realności i dopiero wtedy wdrażanie jej w życie. W tym przypadku najlepiej posłużyć się regułą postępowania, zwaną SMART. Skrót pochodzi od pierwszych liter angielskich pojęć, opisujących sposób wyznaczania sobie celów i realizacji zadań.

S jak Small Steps (Special)

Small steps to małe kroki. Schudnąć to duży cel, ale metodą małych kroczków (przyjemna w stosowaniu dieta, która zapewni powolne tempo chudnięcia, 60-minutowy trening 3 razy w tygodniu itp.). Trzeba realnie założyć sobie, ile można schudnąć w pierwszym tygodniu, ile w drugim, trzecim, tak by nie było zagrożenia dla zdrowia, a przyniosło oczekiwane skutki.

 

M jak Measure

Measure znaczy mierzenie sukcesów opisanych w tych drobnych krokach. W jaki sposób udało mi się osiągnąć założony cel w pierwszym tygodniu diety, a jak w kolejnych.

A jak Acceptable

 

Acceptable oznacza tu akceptowalność, czyli możemy powiedzieć o zasobie wiedzy dietetycznej, psychologicznej, medycznej i innej, dzięki której wiemy, jak ocenić przebieg naszego odchudzania. Sięgamy po literaturę, oceniamy wiarygodność źródeł, przekonujemy się, czy robimy wszystko zgodnie z regułami. Później uważnie sprawdzamy, na ile dotrzymujemy danego sobie słowa i jakie to daje skutki w utracie zbędnych kilogramów.

 

R jak Realistic

 

Należy dostosować posiadaną już wiedzę do własnych ograniczeń. Trzeba realnie ocenić swoje możliwości. Może dana dieta jest dla ciebie zbyt rygorystyczna? Może nie jesteś w stanie dostosować jej do Twojego życia zawodowego? Jeśli dwugodzinna jazda na rowerze nigdy nie zdaje egzaminu w Twoim planie dnia, zredukuj ją do 30-45 minut, ale za to częściej niż 3 razy w tygodniu.

 

T jak Time


Ważne, by nie odsuwać odchudzania w nieskończoność. Musisz wprowadzać zmiany od tej chwili. Później modyfikuj swój plan zależnie od uzyskanych efektów. I porównuj się z samym sobą, a nie z innymi, bo inna osoba to zupełnie inny organizm.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie