zadziałaj dla siebie

Odpowiednie nastawienie podstawą sukcesu

                         

„Chciałbym schudnąć jak najszybciej!” Takie hasło pada dość często podczas moich spotkań z klientami, choć zaczęłam obserwować pewną zmianę w podejściu do tematu odchudzania. I całe szczęście! To nie jest bowiem odpowiednie nastawienie. Dlaczego?

 

Odchudzanie się jest długotrwałym procesem, który wiąże się z trwałą zmianą stylu życia – nie tylko w odżywianiu i aktywności fizycznej, ale przede wszystkim w uporządkowaniu myślenia. Zdrowy styl życia nie jest drogą, która ma swój koniec. Jeśli miałoby tak być, z góry skazalibyśmy się na porażkę.

 

Nastaw się pozytywnie i dokonaj koniecznych zmian

 

Jeśli masz nadwagę, znaczy to tyle, że Twój dotychczasowy tryb życia pozostawia wiele do życzenia i konieczne jest skorygowanie pewnych rzeczy. Być może będziesz musiał wprowadzić do swojego życia wiele poprawek, np. zmienić jakość żywienia, zmniejszyć ilość używek, przeznaczyć więcej godzin na sen, uprawiać sport, nauczyć się radzić sobie ze stresem. Być może jest tego więcej. Musisz zdać sobie sprawę z dotychczasowych działań i odpowiednio nastawić się na zmiany.

Pierwszym krokiem na drodze do zmiany Twojej sytuacji jest pozbycie się negatywnego przekonania, że nie masz wpływu na sytuację, w której się znalazłeś i że jesteś bezradny. Jak to zrobić?


Często ludzie twierdzą, że nie są w stanie schudnąć, ponieważ w przeszłości podejmowali już wiele prób i żadna z nich się nie powiodła. Pamiętaj jednak, że Twoja przeszłość to nie to samo, co Twoja przyszłość. Owszem, warto wyciągać wnioski z wcześniejszych porażek, bo dzięki temu unikniemy tych samych błędów, ale to, co było kiedyś, nie ma takiego znaczenia jak to, co nadejdzie.
Tak czy inaczej powinieneś się skoncentrować na tym, co możesz zrobić dziś, aby zmienić swoją sytuację.

 

Uwzględnij przeszkody, które napotkasz po drodze

 

Będą trudne sytuacje. Nie zawsze wszystko musi pójść po Twojej myśli. Z jednej strony coś sobie planujesz, masz motywację i cel, podejmujesz konkretne działania, a z drugiej napotykasz na zdarzenia, które odwracają Twą uwagę od głównego celu, przygaszają zapał i przeszkadzają w działaniu. Życie układa się w różny sposób, każdy dzień jest inny mimo tego, że realizujesz wciąż te same schematy – wstajesz z łóżka, myjesz zęby, jesz śniadanie, idziesz do pracy, potem na zakupy, wracasz do domu, spędzasz chwilę z rodziną przy obiedzie oraz kolacji i szykujesz się do snu.

Tak wygląda większość dni przeciętnego człowieka. Powtarzam jednak – większość, czyli nie wszystkie. Te pozostałe to wszelkie święta, urodziny, imieniny, Sylwester i Nowy Rok, urlop i wakacje, wesele znajomego, grill u cioci, impreza w pracy itd. W efekcie nazbiera się wiele newralgicznych dni, a z nimi setki sytuacji, w których będzie nachodzić Cię ochota na pewne odstępstwa, tj. spałaszowanie kalorycznej potrawy, zrezygnowanie z zaplanowanego wcześniej treningu czy wypicie większej ilości alkoholu, który pobudza apetyt i w efekcie koło się zamyka. Gdy wstąpisz na drogę zdrowego stylu życia, nie powinno być odwrotu. Żaden powód nie jest wystarczająco dobry, by zboczyć z tej właściwej drogi.

 

Zdobywaj informacje i się ucz

 

Skoro masz już pozytywne nastawienie, motywację i cel, wydawałoby się, że teraz zostaje Ci już tylko działanie. Nie koniecznie. Musisz jeszcze mieć wiedzę na temat tego, w jaki sposób osiągnąć swój cel. Wyciągając wnioski z Twoich wcześniejszych niepowodzeń wiesz już, co okazało się kompletnym niewypałem. Nie powielaj więc tych samych schematów. Szkoda Twojego czasu, zdrowia i być może funduszy. Zainwestuj mądrze w swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę, a żeby to zrobić musisz wiedzieć, co jest skuteczne.

Dlatego zdobywaj informacje, podpytuj innych, którym się udało mądrze schudnąć, czytaj artykuły pisane przez specjalistów, ale bądź również nieco krytyczny do zebranych wiadomości. Niestety każdy może dziś powiedzieć (napisać) to, co chce i nie koniecznie musi to być rozsądne i prawdziwe. Stąd mamy tyle zmarnowanego czasu i pieniędzy na niewłaściwe metody na schudnięcie.

 

Działaj i… bądź cierpliwy

 

Kiedy już masz wiedzę niezbędną do poprawy zdrowia i zrzucenia zbędnych kilogramów, zdecyduj, jak to zrobić. Czy będziesz w tym wszystkim sam, czy może skorzystasz z pomocy specjalisty, który ustali Ci odpowiedni plan „odnowy”. Sam zdecyduj, co ci się bardziej opłaca i co będzie w Twoim przypadku skuteczne. Jeśli próbujesz odchudzać sie od wielu lat i każda Twoja przygoda kończy się tak samo, może warto byłoby pomyśleć o grupowych warsztatach odchudzania? Są to programy prowadzone na ogół przez trenera żywienia, psychologa i ew. instruktora fiitness, którzy niewątpliwie skutecznie zmotywują każdego uczestnika do walki z kilogramami. Jak wiadomo, w grupie raźniej.


Moim zadaniem jest przekazywanie ludziom prawdziwych informacji o zdrowiu, odżywianiu, sporcie, lecz nie jestem w stanie nauczyć nikogo o nim samym. Podczas odchudzania obserwuj więc swoje reakcje i zachowania, patrz, jak Twój organizm reaguje na zmiany. Musisz wsłuchać się w siebie, dokonać niezbędnych przemyśleń i traktować swoje ciało z szacunkiem. Wtedy jest duża szansa na to, że ci się uda.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie