zadziałaj dla siebie

Funkcjonowanie psychiczne człowieka a odżywianie

                                       
Mówiąc o zdrowiu i diecie mamy najczęściej na myśli zdrowie fizyczne, np. właściwe odżywianie zapobiegające chorobom somatycznym. Tymczasem prawdą jest, że to, co jemy i jaki tryb życia prowadzimy ma wpływ również na nasze życie psychiczne. Przyjrzyjmy się temu nieco wnikliwiej.

Człowiek = psychika + ciało

 

Dostarczanie pożywienia do organizmu jest procesem niezbędnym do przeżycia. Odżywianie jest potrzebą fizjologiczną człowieka. Skoro jest czymś koniecznym, znaczy, że musimy zaspokajać tę potrzebę na bieżąco. Ustrój wymaga od nas wybranych substancji (składników odżywczych) w określonej ilości i proporcjach. Jeśli dokonujemy tego stale, organizm otrzymuje różne substancje, nie tylko te dobre. Ba, nierzadko takie, które są dla niego wręcz toksyczne. Skoro są toksyczne, to znaczy, że zatruwają nasze ciała. Stąd biorą się przeróżne dolegliwości, schorzenia i choroby.

Choroby dotykają nie tylko ciała, ale i psychiki (duszy). Ciało i psychika żyją ze sobą w ścisłej komitywie, zawsze nawzajem na siebie wpływając. Stąd mamy na przykład tzw. zaburzenia psychosomatyczne, tj. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, wrzody żołądka, astma oskrzelowa, zapalenie stawów, anoreksja nerwicowa. Schorzenia te przebiegają pod postacią zaburzeń organicznych (fizycznych) dotykając poszczególne układy i/lub narządy, gdzie czynniki psychiczne odgrywają istotną rolę w występowaniu objawów, ich zaostrzeniu lub ustaniu choroby.

Innym dowodem na współpracę psychiki i ciała ludzkiego jest wystąpienie reakcji somatycznych na wyobrażenia o niektórych pokarmach, np. cytrynie. Najczęściej robi nam się w ustach kwaśno i wydziela się większa ilość śliny.

 

Żywność a psychika

 

Odżywiając się właściwie zaopatrujemy nasze komórki w składniki odżywcze. Dzięki temu może on sprawnie funkcjonować. Jeśli zaś nasza dieta traktowana jest po macoszemu, organizm tych składników nie otrzymuje i w ustroju zaczyna panować chaos. Narządy wewnętrzne nie mogą sprawnie spełniać swoich funkcji, nadmierna ilość toksyn zaśmieca ciało kumulując się w tkance podskórnej. Zaczyna brakować mu witamin i minerałów. W efekcie mamy problemy z koncentracją i pamięcią, stajemy się rozdrażnieni, apatyczni, brakuje nam energii, często jesteśmy senni.

To są oczywiście stany, które mogą ustąpić. Niestety, jeśli nadal nie przywiązujemy wagi do naszego jadłospisu, takie dolegliwości mogą przyczynić się do depresji czy stanów lękowych.


Wpływ odżywiania na samopoczucie psychiczne był już nieraz badany i udowodniono, że nadmiar mięsa w diecie wpływa na wzrost napięcia i agresji, a obfite i ciężkie kolacje powodują zaburzenia snu, trudności z zasypianiem i koszmary nocne. Chorym z zaburzeniami psychicznymi, szczególnie z tendencją do stanów depresyjnych zaleca się dietę lekkostrawną z dużą ilością jarzyn i owoców i picie od 2-3 litrów płynów dziennie.


Badania dowodzą również, że nadmierna ilość spożywanego tłuszczu oraz cukru sprzyja powstawaniu nie tylko otyłości, ale również negatywnych stanów emocjonalnych.

Dbaj nie tylko o ciało ale i umysł

Przejście na właściwą dietę może spowodować zmiany w pracy mózgu (zarówno pod względem chemicznym, jak i fizjologicznym) oraz wpłynąć na polepszenie nastroju i zdolności postrzegania świata. Mózg, podobnie jak każdy inny organ, jest wrażliwy na to, co jesz i pijesz. Do jego prawidłowego funkcjonowania potrzebne są przede wszystkim odpowiednie ilości złożonych węglowodanów, aminokwasy, egzogenne kwasy tłuszczowe, bogaty zestaw witamin i minerałów.

Zależność pomiędzy dietą a stanem umysłu, zaznacza się również w przypadku konkretnych dolegliwości o podłożu umysłowym. Zaobserwowano częstsze występowanie depresji wśród społeczeństw o niskim spożyciu ryb. Jednocześnie tam, gdzie ludzie jedzą dużo ryb, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, depresja jest zdecydowanie rzadszym problemem.

Jak widać, żywiąc się odpowiednio, dbasz nie tylko o swoje ciało, ale i życie psychiczne. Warto o tym pamiętać, gdyż jest to kolejny powód do tego, abyś dążył do zapewnienia swojemu organizmom wszystkiego, co dla niego najlepsze.

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie