zadziałaj dla siebie

„Plastyczność” umysłu Twą pomocą w zmianie stylu życia

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nasz umysł jest niesamowicie plastyczny i w zasadzie możemy tworzyć różne rzeczy, które realnie nie istnieją. Możemy też zmieniać przeszłość w naszych głowach! Niewiarygodne? Bynajmniej...

Wiele rzeczy, które przytrafiają mi się w życiu, staram się dokładnie zapamiętać. Niektóre sytuacje, wypowiedzi innych ludzi czy własne refleksje spisuję na kartce, jeśli uznam je za wartościowe i godne uwagi. Robię to od dawna, toteż mój notes jest pełen takich właśnie luźnych kartek, z których każda mówi o czymś zupełnie innym. Można powiedzieć, że jest to jednocześnie pewnego rodzaju pamiętnik.

 

Nie pamiętasz? Nic nie szkodzi!

 

Był taki czas, że dość długo do niego nie zaglądałam. Kilka dni temu jednak postanowiłam odtworzyć sobie te wszystkie bardziej lub mniej mądre rzeczy (swoją drogą to dobrze, bo zaczynałam już mieć obawy, że przestaję się rozwijać skoro nadal ich nie rejestruję) i coś mnie zaskoczyło. Otóż jedna z kartek przedstawiała sytuację, której zupełnie nie pamiętam. Próbowałam sobie przypomnieć, gdzie i kiedy to miało miejsce. Chciałam trafić na najmniejszy choćby ślad. Bezskutecznie. Dodatkowym utrudnieniem było jeszcze to, że w opisie nie uwzględniłam imiennie pozostałych uczestników zdarzenia, a to na pewno ułatwiłoby mi odtworzenie tej sytuacji.

W końcu zaczęłam podejrzewać, że kartka należy do kogoś innego i przez przypadek trafiła do mojego notesu. Po chwili jednak zeszłam na ziemię - przecież to było pisane moją ręką. A zatem to wszystko musiało mieć miejsce, nie mogło być inaczej. Doszłam więc do wniosku, że skoro tak, to może warto byłoby wczuć się w opisaną na kartce sytuację i uznać ją za prawdziwą, zwłaszcza, że przedstawiała bardzo miłe zdarzenie. Zaczęłam wyobrażać sobie, jak to mogło być, jakie towarzyszyły mi emocje, jak wyglądało otoczenie i wreszcie, jak wyglądałam ja sama. W efekcie stworzyłam na nowo ten spisany na kartce obraz i stał się on rzeczywistym obrazkiem z przeszłości. Swoją drogą była to świetna zabawa i ciekawe doświadczenie. Tak jakbym czytała jakąś powieść i wyobrażała sobie, że główna bohaterka to w rzeczywistości ja.

 

Twój umysł naprawdę jest zdolny do wielkich rzeczy


Dlaczego o tym piszę? Ta cała sytuacja przypomniała mi o tym, do czego jest zdolny umysłczłowieka(pomijając fakt, że czasem zdarza nam się o czymś zapomnieć), jak bardzo jest plastyczny i jak łatwo nim kierować. Możemy tworzyć obraz samych siebie, możemy zmieniać przeszłość - oczywiście nie dosłownie, bo przeszłość już była i taka zostanie, ale możemy inaczej widzieć sytuacje, które kiedyś miały miejsce. Mamy możliwość widzieć negatywne zdarzenia w bardziej pozytywnym świetle. A to się przydaje, choćby w sytuacji, kiedy mamy za sobą nieudane próby zmiany stylu życia, odchudzania, mnóstwo upadków w tym obszarze i nie widzimy cienia nadziei na sukces.

Uwierz w siebie i zacznij działać!

Jakże wielu klientów wyznaje mi na pierwszym spotkaniu, że bardzo długo zwlekali z decyzją o rozmowie ze mną. Niedwano jedna z klientek stwierdziła, że człowiek, który ma za sobą mnóstwo prób odchudzania, rozmaitych diet, korzystania z zabiegów, łykania kapsułek, w nic już nie wierzy, nie ma nadziei, że kiedyś schudnie na stałe, że ktoś (lub coś) mu pomoże. Spytana, dlaczego więc siedzi teraz przede mną, odpowiada, że postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę – tę ostatnią.


I właśnie to jest sterowanie swoim umysłem. Kierowanie nim w taki sposób, by przeżywać pozytywne emocje, by zaczynać od nowa, by dawać sobie szansę i przede wszystkim wierzyć w siebie i w swój sukces. Warto wyciągać wnioski z dawnych niepowodzeń po to, by stały się z czasem tylko pozytywnym wspomnieniem (znamy powiedzenie, że co nas nie zabije, to nas wzmocni).

Wybierz właściwe metody

Nie chodzi o to, byś imał się bezustannie różnych metod i mówił: daję sobie kolejną szansę. Ważne, by dobrze wybierać i wyciągać wnioski. Ze wszystkich stron bowiem atakują Cię hasłami: „połknij tabletkę, staniesz się piękniejszy”, „zażyj tabletkę będziesz szczupły”, „weź pigułkę, poczujesz się młodziej”. Nie zdziwię się, jak za kilka lat padnie hasło: „weź tabletkę, będziesz mądrzejszy” (zastanawiam się tylko, jakie będzie uzasadnienie działania ów tabletki).

Wszystko jest w Twojej głowie


Nie każdy jest zdecydowany na to, by wypowiedzieć wojnę swojej nadwadze. Zdaję sobie sprawę, iż wymaga to odwagi, ale pamiętaj o tym, że możesz zmieniać siebie i swój umysł, od którego tak wiele zależy. Warto zrobić więc coś dla siebie, a już z pewnością warto zainwestować w swoje zdrowie. Wszystko jest w Twojej głowie i to, czy stracisz zbędne kilogramy, czy poprawisz swoje zdrowie i czy poczujesz się lepiej zależy głównie od Ciebie.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie