zadziałaj dla siebie

Dieta kobiet ciężarnych - czy naprawdę można jeść wszystko i do woli?

Ciąża nie jest chorobą. Jest stanem fizjologicznym, który wymaga pewnych zmian w stylu życia. Skupmy się zatem na 4 głównych zmianach.

 

Jedną z nich jest zaprzestanie spożywania alkoholu. Toczą się czasem debaty na ten temat, czy ciężarna może wypijać od czasu do czasu np. lampkę czerwonego wina. I pewne jest, że podczas pierwszych 3 miesięcy jest całkowity zakaz picia alkoholu. W następnych miesiącach w zasadzie również i każda kobieta sama musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto dla lampki wina ryzykować zdrowie swojego dziecka.

 
Drugą zmianą w stylu życia jest zaprzestanie palenia tytoniu, o ile oczywiście kobieta wcześniej paliła. To nie wymaga chyba komentarza.


Trzecia niezwykle istotna kwestia to trzymanie się z daleka od diet odchudzających. Od tej pory bowiem kobieta zacznie przybierać na wadze, co jest rzeczą oczywistą. Nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczne są takie praktyki zarówno dla matki, jak i jej dziecka.


I czwarta kwestia to myślenie o odżywianiu. Przyjrzyjmy się, jakie jest to myślenie.

Otóż wiele kobiet podchodzi do kwestii swojego żywienia bardzo mądrze. Porzucają niezdrowe przekąski, uważają na to, co jedzą. Niestety jest też druga grupa Pań, które zachowują się zupełnie inaczej. Wydaje im się, że skoro są w ciąży, to teraz zacznie się jedna wielka wyżerka, bo przecież teraz wszystko mi wolno! Mogę jeść, ile mi się podoba. Będę jadła tyle, ile dusza zapragnie.

Niestety to myślenie prowadzi je najczęściej do sporej nadwagi, a nawet otyłości po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet, które odwiedzają mój gabinet, to Panie, które nie mogą pozbyć się zbędnych kilogramów właśnie z okresu ciąży. Niektóre z nich (całe szczęście) chcą szybko się tym zająć i trafiają do mnie już np. po 4 miesiącach od urodzenia dziecka. Inne niestety czekają, że „samo spadnie”.

Niestety zazwyczaj samo nie spada. Samo się nic nie zrobi, jeśli się nad czymś nie popracuje. Kombinują na wszelkie sposoby, najczęściej poprzez stosowanie diet cud, skończywszy na tabletkach i herbatkach. Kiedy nic nie wychodzi, przychodzą do dietetyka. Szkoda, że dopiero po kilku latach od urodzenia dziecka, bo przecież można było wcześniej się tym racjonalnie zająć i w tym momencie być już szczupłym człowiekiem, bez kompleksów.  Jak widać czasami trzeba kilkakrotnie się sparzyć, by dojść do wniosku, że warto poszukać pomocy.

Jakie jest zapotrzebowanie na kalorie w ciąży?

Proszę mi wierzyć, ale kobieta w czasie ciąży, nie potrzebuje zwiększonej ilości spożywanych kalorii. A już na pewno nie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Jej zapotrzebowanie na kalorie jest takie samo, jak przed ciążą, czyli np. dla dorosłej kobiety o masie ciała 60kg i umiarkowanej aktywności fizycznej to około 2300kcal. I tyle wystarczy również dla pierwszego trymestru ciąży. Czyli wniosek z tego taki, że kobieta nie je więcej, gdyż jej organizm wcale tego nie potrzebuje. Płód bowiem dopiero się kształtuje. Toteż potrzebuje on witamin i minerałów, nie kalorii.


Dlatego w pierwszych 3 miesiącach warto wzbogacić swoją dietę w owoce i warzywa, które tych witamin i minerałów mają najwięcej. Należy pamiętać o nabiale, ciemnym pieczywie, chudym mięsie, a także zdrowych tłuszczach. Wystrzegać się należy słodyczy (one naprawdę nie są kobiecie ciężarnej ani jej dziecku do niczego potrzebne), chipsów, Fast-Foodów, zupek w proszku i dań z dużą ilością konserwantów, napojów słodzonych i gazowanych, orzeszków ziemnych (a jeśli w rodzinie istnieje problem astmy albo silnych alergii, również nie należy przesadzać z pozostałymi orzechami).

Nie powinno się jeść również serów pleśniowych, surowego mięsa i jajek, ze względu na groźne bakterie i pasożyty. Jeśli chodzi o słodycze, można zaspokajać swoje zachcianki "na słodkie" owocami suszonymi, ciastem domowej roboty, np. sernikiem, makowcem czy szarlotką.

Oczywiście nie można zapomnieć o dodatkowej suplementacji kwasem foliowym w tym okresie, a nawet już przed planowaną ciążą.


Co dalej? Drugi trymestr ciąży również nie jest okresem, w którym znacznie powinno się zwiększać jakoś szczególnie ilość spożywanej energii. Różnica to około 300kcal na dobę, czyli dla zobrazowania – dwie kanapki. Czyli wcale nie dużo, jakby się mogło wydawać. Niestety kobiety w tym okresie często mają skłonność do przesady i jedzą już o ponad 1000-1500kcal więcej, co niestety musi się zakończyć nadwagą. Czwarty trymestr ciąży charakteryzuje się tym, że dziecko rośnie i zapotrzebowanie wzrasta o kolejne 200-300kcal.


Czyli zobaczmy, w czasie całego okresu ciąży, i to dopiero od drugiego trymestru, zapotrzebowanie na energię wzrosło o 500k-600cal. Czyli nie tak wiele, jakby się mogło wydawać. I o tym należy pamiętać. Nie można się przejadać, bo to wcale nie jest zdrowe ani dla matki, ani dla dziecka. Nie zapominajmy że przyjęte nawyki żywieniowe matka przekazuje dziecku już w okresie ciąży. Za pośrednictwem wód płodowych dziecko uczy się rozpoznawać spożywane przez nią pokarmy.

W okresie karmienia piersią matka kształtuje nawyki żywieniowe swojego dziecka - dziecko karmione naturalnie poznaje różne substancje smakowe i zapachowe, które przenikają do mleka matki z jej diety. Istotna więc jest dbałość o urozmaicanie żywienia kobiety ciężarnej i karmiącej piersią, gdyż w ten sposób torujemy dziecku drogę do prawidłowej tolerancji pokarmów, które w odpowiednim czasie wprowadzane będą do jego diety. Dobrze odżywiać się nie znaczy "jeść za dwoje", lecz „ dla dwóch”.

Ile kobieta powinna przytyć w czasie ciąży, by później bez problemu wrócić do swojej wagi sprzed ciąży?

Wg opinii specjalistów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dopuszczalny przyrost masy ciała ciężarnej, która przed ciążą miała niedowagę, może wynieść do 18kg; dla kobiety mającej prawidłową masę ciała przed ciążą, przyrost to średnio 12-16kg. Dla kobiety, która przed okresem ciąży miała nadwagę, norma przyrostu masy ciała waha się od 7 do 11kg. Zaś u kobiet otyłych z przedciążowym BMI powyżej 29, przyrost masy ciała nie powinien przekroczyć 7kg.

Coraz więcej kobiet oddaje się w ręce dietetyka, aby dopasować dla siebie odpowiednią dietę. Kobiety nie żałują już dziś funduszy na to, by mieć pewność, że ich dieta jest zbilansowana z korzyścią dla ich dziecka oraz dla nich samych. Wydaje się to bardzo rozsądnym podejściem, gdyż zdrowie dziecka (i samopoczucie matki) to sprawa priorytetowa. Również po okresie ciąży bardzo istotne jest, by kobieta dobrze czuła się w swoim ciele.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie