zadziałaj dla siebie

Kaloria kalorii nie równa - cóż to oznacza?

Jak wiadomo, każdy spożywany przez nas produkt (z wyjątkiem wody), dostarcza nam określoną dawkę energii. Możemy podzielić te produkty na niskokaloryczne, średniokaloryczne oraz wysokoenergetyczne. Oprócz kalorii, żywność zawiera też jakąś wartość odżywczą, na którą składają się: białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały.

Niektóre produkty zaliczamy do wysokoodżywczych, a niektóre do niskoodżywczych. Naszym celem powinno być spożywanie tych pierwszych, czyli takich, które zawierają jak najwięcej potrzebnych dla nas składników. Niestety nie zawsze się nam to udaje i w codziennym zabieganiu sięgamy po przekąski o małej dawce witamin i minerałów.

 

Takie produkty to na przykład fast-foody, pizza, słodkie bułki czy wszelkie produkty zawierające dużo cukrów prostych.
Dlaczego jednak powinniśmy wybrać talerzyk sałatki z warzyw, tuńczyka i oliwy zawierającej 300 kcal zamiast pączka 80g, który też ma 300 kcal? Albo 2 kanapki z chleba razowego z chudym twarożkiem, sałatą, pomidorem i szczypiorkiem zamiast 120g pizzy mimo tego, że oba dania zawierają podobną ilość energii? Otóż dlatego, iż spożywając opisaną powyżej sałatkę dostarczymy organizmowi poza pulą energii mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych, jak również białko i zdrowe tłuszcze. Natomiast zjadając pączka nie otrzymamy nic poza tłuszczem nasyconym (zazwyczaj pączki są przyrządzane na smalcu) i dużą dawką prostych węglowodanów, które przyczyniają się do powstawania cukrzycy i miażdżycy. Stąd powiedzenie: kaloria kalorii nie równa.

Wartość pożywienia mimo tej samej liczby kcal może być naprawdę różna

 

Warto zatem włączać do swojego dziennego jadłospisu produkty wysokoodżywcze, czyli takie, dzięki którym nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, bo otrzyma wszystko, co jest mu potrzebne. Tym samym również unikniemy w przyszłości chorób cywilizacyjnych, których powstanie uzależnione jest w dużym stopniu od rodzaju stosowanej diety.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie