zadziałaj dla siebie

Dlaczego stosowanie modnych diet jest na ogół nieskuteczne?

99% osób odwiedzających mój gabinet ma za sobą minimum trzy „gazeciane” lub polecone przez znajomych rzekomo cudowne diety. Gdyby okazały się rzeczywiście takie cudowne oraz pozwalały uzyskać to, co obiecują, osoby te z pewnością nie miałyby potrzeby zwracać się do mnie z prośbą o pomoc.

 

Jak dotąd udało mi się znaleźć w różnych źródłach opis około 50 różnych diet, obiecujących spadek masy ciała. Wymienię tylko niektóre z nich (podzieliłam je na grupy):

- diety restrykcyjne, polegające na ograniczeniu kalorii do minimum, np. dieta 800, 1000kcal

- diety eliminacyjne, zalecające całkowitą rezygnację z pewnych grup produktów, np. dieta optymalna, dieta kopenhaska

- diety rozdzielne, w których zasadą jest, by nie łączyć w jednym posiłku np. białek z węglowodanami itp.

- diety kilkudniowe, które powtarza się kilka razy w roku

- diety oczyszczające i głodówki lecznicze, mające na celu pozbycie się toksyn z organizmu

- diety jednoskładnikowe, np. dieta kapuściana, dieta jogurtowa, ziemniaczana itd.

- inne diety: dieta grup krwi, dieta Eskimosów, dieta znaków Zodiaku, dieta Cambridge itp.

 

Odrębną grupę stanowią diety alternatywne, czyli diety wegetariańskie (laktoowowegetariańska, laktowegetariańska, semiwegetariańska, wegańska). Nie zalicza się ich do żadnej z powyższych grup ze względu na fakt, iż wynikają z pewnej filozofii życia, a zatem nie rozpatruje się ich w kategoriach diet stricte odchudzających.

Głodówki lecznicze

 

Z wyżej wymienionych tak naprawdę tylko jedna grupa zasługuje na pochwałę, a mianowicie dieta oczyszczająca i głodówki lecznicze. Nie są to jednak diety odchudzające, lecz pewnego rodzaju działania mające na celu odciążyć organizm i umożliwić mu pozbycie się złogów i toksyn. Toksyny zalegające w organizmie często są przyczyną poważnych chorób i dolegliwości.

Warto więc od czasu do czasu zrobić sobie kilkudniowy post – całkowity lub częściowy. Należy jednak wcześniej zapoznać się z odpowiednią literaturą na ten temat, bo niewłaściwie przebyta głodówka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ja ze swojej strony z czystym sumieniem mogę Wam polecić dość starą książkę Makarego Sieradzkiego pt. Życie bez chorób. Jest to wg mnie naprawdę warta przeczytania pozycja, po przeczytaniu której człowiek nabiera nieco innego spojrzenia na kwestię zdrowia oraz odżywiania się.

 

Uniwersalna dieta?


Wróćmy do głównego wątku. Dlaczego modne diety nie pozwalają pozbywać się kilogramów w sposób trwały? Otóż diety proponowane w kolorowych czasopismach sugerują, że istnieje jeden uniwersalny dla wszystkich model żywienia. Niestety nie ma jednej diety dobrej dla każdego, ponieważ różnimy się między sobą praktycznie w każdej sferze życia. Nie ma dwóch identycznych osób, a zatem nie ma dwóch takich samych modeli żywienia. Dlatego kiedy zaczynasz stosować dietę znalezioną w gazecie, często już na wstępie się zniechęcasz, gdyż dochodzisz do wniosku, że” to nie dla mnie”. I masz rację! To nie jest dieta dla Ciebie, gdyż została stworzona na potrzeby tego czasopisma, by się dobrze sprzedało.


Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wczesną wiosną na okładkach 90% pism dla Pań tłustym drukiem widnieją takie hasła jak: schudnij, wiosenne odchudzanie, dieta 1000kcal bez wyrzeczeń itp.? Bo to się świetnie sprzedaje, bo sprawia, że się łudzisz po raz kolejny. Wierzysz, że znajdziesz tam coś przygotowanego specjalnie dla Ciebie.

Zmień przekonania, a daleko zajdziesz

Najwyższy czas zmienić swoje myślenie i nie dać się nabrać, ponieważ każdy zdrowo myślący człowiek wie, że to kolejny chwyt marketingowy. Mało tego, dzięki takiej lekturze tracisz z czasem brak zaufania do samego siebie, bo jesteś przekonany, że brakuje Ci silnej woli: „znowu upadłem”, „znowu mi się nie udało wytrwać”. Pamiętaj, że to nie jest problem silnej woli, tylko wina tkwi w Twoich błędnych przekonaniach. A swoją drogą, i tak nie zmienia to faktu, że po raz kolejny dałeś się złapać w sidła reklamy (a może ta piękna pani z okładki tak bardzo Cię zaintrygowała? Pewnie tak atrakcyjnie wygląda dzięki tej magicznej diecie w środku…).

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanientrumzdrowia.pl