zadziałaj dla siebie

Wynalazki współczesnej technologii

Jemy dziś nie po to, aby żyć, lecz po to, by jeść. Smutne, ale prawdziwe. Gdyby tak nie było, nie gromadzilibyśmy w kiuchni takich wynalazków jak cukier, biały ryż, pszenne bułeczki czy woda z bąbelkami...

 

Cukier = biała śmierć

Cukier rafinowany (sacharoza) to największa pomyłka wszechczasów. Mimo jego właściwości konserwujących, najważniejszą funkcją, jaką miał spełniać podczas wprowadzania go do obrotu, było przede wszystkim dostarczanie smaku. Dla smaku „zgodziliśmy się” cierpieć choroby (cukrzyca, otyłość), stracić być może kilka lat swojego życia, funkcjonować mniej efektywnie, być ospałymi i ociężałymi ludźmi. Z początku rzeczywiście trudno było to przewidzieć, gdyż musiało minąć sporo lat, by wyliczyć skutki spożywania tego „genialnego” wytworu ludzkości. Teraz, kiedy już je znamy i wiemy, że są w zasadzie głównie negatywne, świadomie godzimy się, by owa biała substancja, zwana dziś białą śmiercią, degradowała nasze ciała i umysły…

Oczyszczone ziarno

Oczyszczone ziarno

Po co ludzie zaczęli oczyszczać ziarno? Prawidłowa odpowiedź: dla zysku! Biały chlebek, pszenne bułeczki, oczyszczony ryż, biała mąka pozbawione są najcenniejszych składników mineralnych, witamin i błonnika, bowiem otoczka – źródło tychże składników – została najzwyczajniej w świecie wyrzucona. A dlaczego? A no dlatego, że ktoś wpadł na pomysł, że dzięki temu zabiegowi (jakże celowemu z punktu widzenia ekonomii) będzie możliwe powrotne wzbogacanie tych oczyszczonych produktów w utracone składniki! Ktoś zapyta: ale jaki w tym sens, by odzierać naturalny surowiec z najcenniejszych substancji, by następnie wzbogacić go o syntetyczne witaminy i minerały? A no cały szkopuł tkwi w tym, że gdzieś te sztuczne witaminki trzeba upychać. Suplementy witaminowo-mineralne to dziś za mało, a na skutek „wzbogacenia” np. cukierków w syntetyczną witaminę C, mama chętniej kupi je dla swojej pociechy.

 

Przy piwie i nie tylko

Pogryzacze (chipsy, paluszki, chrupiące orzeszki, ciasteczka, cukierki). Dostarczają mnóstwo  kalorii i najgorsze jest to, że jedząc takie produkty nie mamy nad nimi niemal żadnej kontroli. Działają jak narkotyk. Zanim się zorientujemy już spałaszowaliśmy całą paczkę (a o to właśnie chodzi producentom). Czy próbował ktoś kiedyś przestać? Większość z nas nie potrafi (pomijam tych, którzy nie przepadają za tego typu pożywieniem – szczęściarze!). A gdy oprócz przekąsek jest jeszcze dobre towarzystwo i napoje z %, to już w ogóle zapominamy, że nasza ręka non stop obiera kierunek: paczka (talerz) – usta.

To oczywiście trochę zabawny obrazek, ale niestety na zabawie się nie kończy i prawdopodobnie w przyszłości przyjdzie nam za takie „uczty” słono zapłacić. Proszę poczytać informacje na opakowaniach po tych produktach, zastanowić się, przemyśleć. Zdaję sobie sprawę z faktu, że wielu z nas jada takie produkty od okazji do okazji i na co dzień nie chomikuje tego typu „wynalazków” w szafkach. Jednak dla coraz większej liczby osób (często dzieci) takie jedzenie jest stałym elementem ich menu. A to już poważny błąd, który należy jak najszybciej naprawić.

Słodka woda z bąbelkami

W latach 70-tych Coca-Cola trafiła do Europy, choć tak naprawdę liczy sobie już 112 lat. Bardzo szybko stała się ikoną pop-kultury. Oprócz coli mamy na rynku jeszcze wiele innych kolorowych napojów gazowanych. Reklamy zachęcają nas codziennie do tego, by gasić nimi pragnienie. A skąd ich kolor i smak? No na pewno nie z owoców! Wystarczy przeczytać na etykiecie, co zawierają. Ich szkodliwość wynika głównie z zawartych w niej substancji słodzących (i akurat w tym przypadku nie chodzi tylko o cukier), sztuczne aromaty, barwniki, konserwanty, fosforany wypłukujące wapń z kości, kwas cytrynowy i inne dziwne „wynalazki”.

Znane powiedzenie mówi: jesteś tym, co jesz. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czym zasilamy nasze organizmy. Aby funkcjonowały sprawnie i bez zarzutu, potrzebne jest im paliwo dobrej jakości. Podobnie jak z autem… tyle, że auto można sobie wymienić.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie