zadziałaj dla siebie

Czy owoce można jeść bez ograniczeń?

                                       

Moi klienci często zadają mi pytanie, czy mogą jeść owoce w dowolnych ilościach skoro się od nich nie tyje. Niestety nie jest to do końca prawdą.

 

Już dawno temu utarło się w społeczeństwie takie przekonanie odnośnie owoców, a wzięło się ono stąd, iż zbyt dosłownie brano do siebie apele lekarzy i żywieniowców, by jeść codziennie dużo owoców i warzyw. Jest w tym owszem wiele racji, bowiem owoce zawierają sporą dawkę witamin i minerałów, ale niestety również dużo cukrów prostych. I tutaj jest pies pogrzebany.


Jak wiadomo cukry proste dostarczają duże dawki glukozy do organizmu, która następnie jest szybko wchłaniana do krwi. Na skutek tego trzustka wydziela duże ilości insuliny w celu obniżenia jego stężenia. Taki regularny wyrzut insuliny nie jest korzystny dla organizmu ze względu na możliwość powstania tzw. insulinooporności (polega na zmniejszeniu wrażliwości mięśni, tkanki tłuszczowej, wątroby oraz innych tkanek organizmu na insulinę). W związku z tym logiczne jest, iż powinniśmy wystrzegać się produktów zawierających cukry proste.

Ich spożywanie ma uzasadnienie jedynie w przypadku sportowców (lub u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną), którzy spalając dużo kalorii potrzebują stałe dostawy szybko wchłanianych węglowodanów.

Co zatem z tymi owocami?

Otóż należy pamiętać, że niektóre owoce dostarczają nam sporo węglowodanów prostych, np. banany dojrzałe, winogrona, suszone daktyle, rodzynki, arbuzy. Dlatego te owoce powinno się spożywać niezbyt często, dotyczy to zwłaszcza osób chorych na cukrzycę. Znacznie mniejszą zdolność wydzielania przez trzustkę dużych ilości insuliny mają m.in. owoce jagodowe, cytrusy, wiśnie, czereśnie, śliwki, jabłka. Zalecana dzienna porcja owoców to maksymalnie 400g, czyli średnio 3 sztuki.

 

Ewelina Wieczorek

www.epicentrumzdrowia.pl

www.dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/blog-dieta-cwiczenia-odchudzanie