zadziałaj dla siebie

Suplementy „na odchudzanie” i ich skuteczność

Istnieje mnóstwo suplementów diety i „świetnie odchudzających” pigułek oferowanych w aptekach i Internecie bez recepty. Reklamy zwykle brzmią zachęcająco: produkty są skuteczne i w przeciwieństwie do leków pozbawione skutków ubocznych. Czy możesz w to wierzyć? Prawdą jest, że gdyby choć jeden z tych środków rzeczywiście pozwalał schudnąć w sposób trwały, wszyscy ludzie byliby szczupli.


Pamiętaj, że suplementy diety nie muszą przechodzić skrupulatnej kontroli jak ma to miejsce w przypadku leków. Dlatego też ich nie przechodzą.


Badania nad specyfikami wspomagającymi odchudzanie prowadzili kilka lat temu naukowcy z Harvard Medical School. Wyniki ich pracy nie brzmią zachęcająco…

- wyciąg z efedryny (substancja nielegalna, dawniej używana do preparatów na odchudzanie), który zwykle łączy się z kofeiną syntetyczną, z yerba mate, zieloną herbatą czy guaraną, wpływały na utratę masy ciała o maksymalnie 1 kg na miesiąc w porównaniu z placebo. Jednocześnie preparaty z efedryną podwyższały ciśnienie krwi i zaburzały pracę serca. Mało tego, odnotowano przypadki wylewów oraz śmiertelnych zawałów i dlatego są dziś zakazane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Podobnie jak efedryna działa też wyciąg z gorzkiej pomarańczy.

- okazało się, że chrom wcale nie zmniejszył apetytu na słodycze.

- rozpuszczalny błonnik i inne wypełniacze, nie pomogły schudnąć pacjentom w żadnym z przeprowadzanych badań. Niemiłe uczucie głodu bowiem to nie tylko pustka w żołądku. Samo rozciągnięcie jego ścianek i pobudzenie nerwu błędnego nie wystarcza, by poczuć się najedzonym.

- podobnie miała się rzecz z FAT - burnerami, czyli pożeraczami tłuszczu. L-karnityna owszem zwiększa przemiany energetyczne tłuszczów nawet o 70%, ale w testach laboratoryjnych. Na żywe organizmy nie działa już tak, jakbyśmy tego chcieli. Kwas HCA pomagał zrzucić prawie 1,5kg więcej w ciągu 3 miesięcy, ale tylko tym osobom, które miały wskaźnik BMI nie większy niż 28. Na osoby z otyłością nie działał.

- środki moczopędne przynoszą chwilowe zmniejszenie wagi, ale wynika ona z utraty wody, a nie tłuszczu i może się skończyć zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, bólami mięśni, a nawet problemami z sercem.

- środki przeczyszczające mogą być stosowane sporadycznie, przy zaparciach, ale nigdy codziennie.
Spadek wagi na skutek wypróżnienia się nie ma nic wspólnego z utratą tłuszczu. Nadużywanie substancji przeczyszczających powoduje, że organizm przyzwyczaja się do nich na tyle, że osoby je przyjmujące uzależniają się. Są one również usprawiedliwieniem dla dalszego objadania się.

- inne rozpowszechnione składniki preparatów na tracenie kilogramów tj. ocet jabłkowy, algi, wyciąg z kapusty itp. nigdy nie były badane pod kątem przydatności w kuracjach odchudzających. To tak, jakbyśmy zaczęli badać, czy noszenie spodni powoduje nowotwory…

 

Ewelina Wieczorek

http://dietacwiczeniaodchudzanie.epicentrumzdrowia.pl/?Itemid=26

http://epicentrumzdrowia.pl